Covid-19

Francie – vzhledem ke klesajícímu počtu případů francouzská vláda uvolňuje od středy 9. 6. 2021 vstupní požadavky pro všechny občany EU.
Kromě toho od 9. června dochází k dalšímu uvolňování zavedených opatření.

Zjednodušené požadavky pro cestu do Francie od 9. 6. 2021

Podle prohlášení státního tajemníka pro cestovní ruch Jeana-Baptiste Lemoyna již občané EU nepotřebují od této středy pro vstup do Francie test PCR.
Plně očkované osoby a osoby, které prodělaly nemoc Covid-19, potřebují pouze odpovídající doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. U lidí, kteří ještě nebyli očkováni, stačí pro vstup do Francie negativní antigenní test a nebo test PCR, ne starší 72 hodin.

Francie uznává pouze vakcíny schválené Evropskou lékovou agenturou (EMA): Pfizer, Moderna, AstraZeneca et Johnson & Johnson. Doklad o očkování vydaný ve francouzštině nebo angličtině se považuje za důkaz očkování. Za očkovanou se osoba považuje v případě, že má :

  • 2 týdny po 2. dávce v případě dvoudávkových vakcín (Pfizer, Moderna, AstraZeneca)
  • 4 týdny po podání vakcíny  v případě jednodávkových vakcín (Johnson & Johnson)
  • 2 týdny po injekci u osob, které již prodělaly nemoc Covid-19 (1 nutná dávka).

Další uvolňování opatření

Kromě nových vstupních pravidel začnou od 9. června 2021 platit i další uvolnění.
Po obchodech, muzeích, divadlech a kinech i po zahrádkách restaurací se nyní mohou znovu otevřít také vnitřní prostory barů, kaváren a restaurací (max. 6 osob u stolu, není potřeba test)
Zákaz vycházení se posouvá na 23:00 hod.
Od 30. června by mělo dojít ke zrušení zbývajících opatření a zákazu vycházení, za dodržení příslušných bezpečnostních a hygienických opatření (provoz restaurací, památek apod).

Doporučujeme se před odjezdem vždy informovat o nejnovějších cestovních a bezpečnostních předpisech, např. na našich stránkách France.fr >>
Podmínky pro návrat z Francie do ČR sledujte na stránkách českého MZV >>

Sardinie – před příjezdem je třeba se zaregistrovat vyplněním formuláře nebo prostřednictvím aplikace „Sardegna Sicura“ a mít potvrzení o registraci. Dále se musí prokázat negativním výsledkem antigenního nebo PCR testu ne staršího 48h. Dopravci mají vyžadovat od cestujících před nástupem registraci v aplikaci Sardegna Sicura, a také dokumentaci potvrzující splnění podmínek.

Platí opatření jako ve zbytku Francie, rouška v uzavřených prostorách, noční zákaz vycházení atd., ale místní prefekti mohou navíc pravidla upravit, zejména nošení roušek.

Pro cestu na Korsiku jsou upravené podmínky, mimo testu PCR ještě prohášení atd.(viz první odkaz)

Stránky departementů na Korsice, kde najdeš veškeré podrobné informace o pravidlech, které tam platí:

Jižní Korsika: http://www.corse-du-sud.gouv.fr/covid-19-mesures-complementaires-en-corse-a2530.html

Severní Korsika: http://www.haute-corse.gouv.fr/covid-19-point-sur-la-situation-en-haute-corse-r651.html

Co se té roušky týče, prefekt zavedl povinnost nosit ji venku  na území obcí:

Petreto-Bicchisano, Ajaccio, Porto Vecchio Sartène, zone de Baleone (plaine de Sarrola-Carcopino), Grosseto-Prugna ( Porticcio), Bastelicaccia, Propriano, Bastia a Corte.

Dále 50m od škol, na trzích, venku v prostorách obchodních center, letiště a nádraží, kde není možné dodržet odstupy (parkoviště). Vyjimka platí pro pláže uvedených oblastí a ostatní přírodní zóny na území obcí.

Od 24. května musí každý cestující před vstupem na území Itálie vyplnit a odeslat digitální elektronický formulář, tzv. digital Passenger Locator Form (dPLF), který je k dispozici na adrese https://app.euplf.eu/#/Nezletilé dítě může být registrováno v jednom formuláři spolu s doprovázející dospělou osobou. Ve formuláři jsou uváděny základní informace o plánované cestě, telefonický kontakt a adresy míst pobytu v Itálii. DPLF musí být vyplněn před odbavením pro let, nicméně číslo sedadla lze editovat později. Na webových stránkách italského ministerstva zdravotnictví je v angličtině k dispozici návod na vyplnění. Po vyhodnocení formuláře obdrží cestující na svoji e-mailovou adresu dPLF ve formátu PDF a také jako individuální QR kód, kterým je povinen se při nástupu do dopravního prostředku prokázat (přímo ze smartphonu nebo  vytištěnou PDF verzí). Pouze ve výjimečných případech, například při nemožnosti přístupu k potřebné technologii, bude umožněno se i nadále prokázat vytištěným čestným prohlášením (https://www.esteri.it/mae/en/ministero/normativaonline/decreto-iorestoacasa-domande-frequenti/focus-cittadini-italiani-in-rientro-dall-estero-e-cittadini-stranieri-in-italia.html).

Sardinie – před příjezdem je třeba se zaregistrovat vyplněním formuláře nebo prostřednictvím aplikace „Sardegna Sicura“ a mít potvrzení o registraci. Dále se musí prokázat negativním výsledkem antigenního nebo PCR testu ne staršího 48h. Dopravci mají vyžadovat od cestujících před nástupem registraci v aplikaci Sardegna Sicura, a také dokumentaci potvrzující splnění podmínek.