Gastronomie

Každý jen trochu zvědavý turista, když se dostane do cizí země, nejprve navštíví nějakou restauraci, aby ochutnal místní speciality. A návštěvníci ostrova netvoří výjimku. Samozřejmě, že Korsika má co nabídnout. Přece je jen součástí Francie, rájem labužníků. Ale v korsická kuchyni jsou patrné vlivy nejen francouzské, ale také italské a středomořské kuchyně. Všechna jídla jsou připravována z místních surovin a používá se výhradně slunečnicový nebo olivový olej. Samozřejmě made in Corse.

Polévky – Ve Francii je nejznámější polévka bouillabaisse (bujabéza). Na Korsice se jmenuje aziminu a je to hustá rybí polévka uvařená z několika druhů ryb. Milovníci polévek však mohou ochutnat také polévku minestra (zeleninová polévka) nebo zuppa corsa, což je zeleninová polévka z červených fazolí a se sýrem (brocciu).

Maso a zvěřina – U turistů se těší největší oblibě vepřové maso. Je to proto, že prasata žijí ve volné přírodě a živí se kaštany, Žaludy, bukvicemi a kořínky aromatických rostlin a keřů. Jejich maso voní a je velmi šťavnaté. U uzenin je vůně navíc umocněna dřevem kaštanovníků nebo dřevem macchiových porostů, kterým se charcuterie de Corse udí v udírnách nebo na otevřeném ohni, v tzv. fucone. A že to jsou opravdu uzenářské lahůdky vám potvrdí každý návštěvník ostrova. Můžete ochutnat prisuttu, což je uzená šunka v restauracích podávaná s plátky šťavnatého melounu nebo s hrozny, šunku lonzu, což je vykostěná libová šunka z vepřových kotlet nebo rolovanou šunku coppa. Všechny druhy šunky jsou nejprve nasoleny, potom se maso marinuje ve směsi koření, česneku a červeného vína a nakonec se udí. Oblíbené jsou také klobásky, z nichž jsou nejznámější figatelli vyrobené s vepřových jater a z vnitřností. Z masa mají korsičané nejraději jehněčí kotlety , pečené kůzle, kůzlečí ragů (cabri nebo cabrettu), grilované kančí maso s ochucenou kaštanovou omáčkou (cughaje) nebo riffiu, což jsou jehněčí vnitřnosti.

Ryby a plody moře – Co by to bylo za ostrov, který neoplývá hojností ryb a jiných darů moře. Můžete si vybrat lososovité ryby z horských jezer, bystřin a potoků nebo ryby ze Středozemního moře.Záleží na vás zda dáte přednost potočnímu pstruhu, mořské pražmě (dorade), parmici s načervenalým masem (rouget), mořskému okounu (loup de mer) nebo štice. Také garnáti, ústřice, chobotnice, langusty, langustini nebo zinzi (druh mořských ježků, kteří se jedí v syrovém stavu) jsou delikatesou.

Těstoviny – Italský vliv přinesl ostrovu těstoviny. Na jídelních lístcích všech restaurací se setkáte se špagetami, ravioli, canelloni nebo lasagnemi. Korsickou specialitou je stufatu, což jsou těstoviny dušené v masové šťávě a pulenta. To je kaše vyráběná z kaštanové mouky. Těstoviny mohou být naplněny zeleninou, sýrem nebo masem.Sýry – Slavný francouzský generál a president Francie de Gaulle údajně prohlásil, že zemi, kde se vyrábí přes 600 druhů sýrů, se nedá vládnout. Na ostrově se tolik druhů sýrů sice nevyrábí, ale i zde si přijdou milovníci sýrů na své.
Není to ovšem laciná záležitost, protože výroba dobrého sýru je pracná a vyžaduje talent, píli a hlavně čas, aby sýr měl vše, co ho dělá vynikajícím. Dlouhý je proces solení, otáčení, vlhčení a zrání. Teprve po dlouhé době je sýr připraven ke konzumaci. Sýrové mísy, které se mohou podávat místo dezertu, jsou ozdobeny kuličkami vinné révy, třešněmi nebo divokými fíky, aby byla v rovnováze chuť a vůně sýrů. Nejznámějším korsickým sýrem je brocciu, který se vyrábí z kozího nebo ovčího ohřátého a našlehaného mléka vmícháním syrovátky. Tato směs se potom nalévá přes síto do forem. Korsičané ho jedí po celý rok přírodní, na slano nebo na sladko, politý alkoholem. Používá se také jako náplň do těstovin, do salátů a vynikající jsou beignets au brocciu, což je obdoba našeho smaženého sýru nebo fritelle au brocciu, což jsou smažené koblihy s cukrem, ovocem nebo různě kořeněné. Na ostrově se samozřejmě vyrábí i jiné druhy sýrů. Jsou to hlavně silně aromatické suché a tvrdé kozí nebo ovčí sýry, nejznámějším je niolo a tome de corse. Každá výrobna sýrů je přísně kontrolovaná vlastní laboratoří.

Víno – Pěstování vinné révy a výroba vína má na Korsice velmi dlouhou tradici, která spadá přibližně do roku 570 před Kristem, kdy se Féničané usadili v okolí dnešního města Aléria a na celém východním pobřeží. I když se pěstování révy a následná výroba neobešla v průběhu let bez potíží, můžeme považovat zisk z produkce vína za velmi významnou položku v korsickém rozpočtu. V současné době můžeme ochutnat v nesčetných restauracích, kavárnách nebo barech červené, bílé nebo růžové víno, tzv. rosé. Na Korsice byly vyšlechtěny tři druhy vinné révy, které jsou stáčeny do lahví nebo se z nich vyrábějí směsky. Je to bílé víno vermentinu, které bylo vyšlechtěno v suchých oblastech ostrova na skalnatých půdách, temně červené niellucciu, příbuzné odrůdě sangoviese z Chianti a narůžovělé rosé víno sciacarellu. Můžeme říci, že ostrovní vína mají spíše italský než francouzský charakter. Před několika desítkami let se znalci vína usmívali nad tím jak francouzské úřady rozdávali klasifikace appellation d´origine controlée (soulad obsahu lahve s údaji na etiketě), když většina vín by si zasloužila klasifikaci vins de pays. V současnosti však narůstá počet vinařů, kteří vyrábí výborná vína. Osm oblastí ostrova nese označení Vin de Corse. Je to oblast Calvi, Ajaccio, Sarténe, Figari, Porto-Vecchio, Cap Corse, Patrimonio a Aléria.

Na Korsice se vyrábí i aperitivy. Typický je Cap Corse, který vám budou servírovat s kostkami ledu nebo těžké ořechové víno vin de noix, které svou chutí připomíná portské víno. Někdo určitě neodolá pomerančovému vínu (vin orange) nebo sladkým likérům. Nejznámější je myrthový likér, který se podává s ledovou tříští. Deserty – Pokud máte chuť na něco sladkého, Korsika má také co nabídnout. Je to například ostrovní verze créme caramel nebo flan, kde se používá kaštanová mouka, různé druhy briošků, fiadone, což je voňavý nákyp oranžové barvy, canistrelli jsou dortíčky plněné citrónovou kůrou a ochuceny anýzem a torta castagniccia, koláč plněný vlašskými ořechy, mandlemi, piniovými oříšky a hrozinkami máčenými v rumu. Na závěr si můžete dát šálek kávy s brandy, tzv. eau de vie (živá voda).